Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrej
Koło powstało z inicjatywy trzech kobiet – Aleksandry Augustyn, Marii Schejbal i Haliny Marek wobec faktu zakończenia działalności przez dwie organizacje tego typu działające wcześniej na terenie wsi. Zostało zarejestrowane w limanowskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 30 lipca 2019 roku. Oficjalna informacja o powstaniu Koła została podana do publicznej wiadomości 18 sierpnia 2019 roku podczas Gminnych Dożynek. Inicjatorki utworzenia nowego Koła stanowiły zarazem jego pierwszy Zarząd (Maria Schejbal – przewodnicząca, Aleksandra Augustyn -zastępczyni przewodniczącej, Halina Marek – członkini zarządu), którego kadencja zakończyła się w lipcu 2022 roku. Od początku działalności wspierały nas lokalne instytucje: Gminny Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa im. Leopolda Węgrzynowicza, Dzienny Dom „Senior+” i Urząd Gminy Dobra.
Pierwsze trzy lata aktywności dobrzańskiego KGW upłynęły w dużej mierze pod znakiem społecznych ograniczeń związanych z pandemią, co miało zdecydowanie negatywny wpływ na intensywność i zasięg podejmowanych działań. Mimo wszystko udało się jednak zrealizować kilka ważnych inicjatyw, między innymi dzięki pozyskiwaniu co rok dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wspiera koła gospodyń wiejskich w całej Polsce.
W październiku 2019 Koło rozpoczęło realizację projektu pod nazwą MAPA DAWNEJ DOBREJ dzięki dotacji pozyskanej z programu „Moje miejsce na ziemi” Fundacji Orlen. Trwałym rezultatem tej inicjatywy, wdrażanej we współpracy ze Szkołą Podstawową i Urzędem Gminy, jest prezentacja multimedialna – swoisty wirtualny spacer po Dobrej w czasach obecnych i przed laty. Na podstawie informacji zgromadzonych przez młodzież, a także przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich wybrane zostały dwadzieścia trzy miejsca, które dawniej pełniły inne funkcje niż dzisiaj, miały odmienny charakter. Większość z nich znajduje się w centrum wsi. Każde zostało sfotografowane i opatrzone krótką informacją odnoszącą się do przeszłości. We wszystkich punktach mapy dawnej Dobrej zostały również nagrane filmy, w których mieszkańcy – młodsi i starsi – opowiadają o tym, jak kiedyś wyglądała ich wieś, jakie obrazy pozostały w pamięci, co zmieniało się na przestrzeni lat.
W dniu 1 grudnia 2019 Koło znów we współpracy z Urzędem Gminy zorganizowało otwarte spotkanie dla mieszkańców pod hasłem „RADOŚĆ Z OGRODU – RADOŚĆ W OGRODZIE”, poświęcone różnym uprawom ogrodowym, między innymi permakulturze. Poprowadził je dr Wacław Idziak z Lanckorony. Sesja miała miejsce w budynku siedziby Urzędu i zgromadziła ponad trzydzieści osób. Poruszone zostały między innymi następujące tematy: Ogród jako miejsce edukacji, działań artystycznych i zabawy, a także spotkania pokoleń, a nie tylko ciężkiej pracy. Jakich metod używać, aby się nie przepracować, ale czerpać z ogrodu radość? Dziwne uprawy… Co to jest ogród społeczny?
Były też pyszne przygotowane przez nas kiszone warzywa i chleb ze smalcem oraz zabawy. Kolejne spotkanie z dr W. Idziakiem nie odbyło się ze względu na pandemię.
Tym razem z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury – członkinie Koła poprowadziły warsztaty plastyczne dla dzieci, a następnie także warsztaty tworzenia lalek z papieru – dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, dzięki którym wykonana została Bożonarodzeniowa Szopka, wystawiona w okresie świątecznym w Urzędzie Gminy.
Rok 2020
Rok 2020 całkowicie zdominowała pandemia, co spowodowało zahamowanie wszelkich działań. Jednak, pomimo obostrzeń i utrudnionych kontaktów społecznych Koło kontynuowało prace nad Mapą Dawnej Dobrej i doprowadziło je do pomyślnego zakończenia. Kupiłyśmy na potrzeby koła prasę do tłoczenia oleju, suszarkę do grzybów i wyciskarkę soków.
Rok 2021
2021 rok w dalszym ciągu był czasem pandemicznych ograniczeń, ale możliwe okazało się wtedy rozpoczęcie nowej formy aktywności Koła, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. W grudniu zorganizowane zostały dwie wycieczki dla mieszkańców Dobrej:
- do Kopalni Soli i Muzeum Motyli w Bochni
- do Krakowa: Podziemia Rynku, Ministerstwo Tajemnic i kino
Rok 2022
2022 rok to czas zmian, ale też kontynuowanie rozpoczętych wcześniej działań.
W lipcu wybrany został nowy zarząd Koła w składzie:
- Halina Marek – przewodnicząca
- Małgorzata Kurczab – zastępczyni przewodniczącej
- Maria Widomska-Palka – członkini zarządu.
Zacieśniła się współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury, dzięki której zostały zrealizowane następujące inicjatywy:
- warsztat poświęcony układaniu tradycyjnych bukietów z okazji święta Matki Bożej Zielnej
- cykliczne zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkolnej świetlicy pod hasłem „Lekcje przyrody na żywo”, które rewelacyjnie poprowadzili instruktorzy z gospodarstwa agroturystycznego #Dobraalpaka. Odbyło się 5 spotkań, na których dzieci mogły poznać alpaki, największe na świecie ślimaki, papugi, przepiórki chińskie, miniaturowe króliki, skunksy, surykatki.
Na zakończenie roku zorganizowany został 3 grudnia wyjazd mieszkańców wsi do krakowskiej filharmonii na koncert skrzypcowy w wykonaniu finalistek konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Rok 2023
Rok 2023 zaczęłyśmy od warsztatów zielarsko-kosmetycznych przeprowadzonych przez p. Małgorzatę Kaczmarczyk z #Ziołowawyspa oraz przez p. Anię Adamską goszczącą podczas ferii w Dobrej. Ich uczestniczki samodzielnie wykonały naturalne kosmetyki i mydełka. 3 osoby z naszego koła uczestniczyły w 2-dniowych profesjonalnych warsztatach u p. Małgorzaty Kaczmarczyk z #ziołowawyspa.
W długie zimowe wieczory można było uczestniczyć w cyklu „Warsztaty robótek ręcznych dla początkujących”, uczyłyśmy też szydełkowania w czasie ferii szkolnych dzieci z półkolonii organizowanych przez GOK.
Staramy się też zainteresować kulturą i tradycją naszej wsi najmłodszych organizując np. regionalny wieczór bajkowy dla uczniów kl. 2 wspólnie z nauczycielami: p. Agnieszką Jarzębińską, p. Marzeną Myszą oraz ks. Pawłem Krzakiem.
Nasza nowa aktywność podpatrzona u #zadbanamszana i #gorskiezmysły to ciesząca się zainteresowaniem naszej społeczności wymiana roślin organizowana cyklicznie na wiosnę i jesienią.
Rok 2024
2024 rok rozpoczął się od pisania wniosków, w marcu złożyłyśmy 2:
- FOR LOCAL COMMUNITIES (FOCUS) w ramach programu Erasmus
- ”Dobrska gaździna” w ramach programu „Małopolska lokalnie”
Niestety, nie udało nam się otrzymać środków na ich realizację, ale złożyłyśmy jeszcze jeden o czosnku niedźwiedzim. Czekamy na rozstrzygnięcie, może się uda tym razem?
Zapoczątkowana została nasza nowa działalność – wędrówki po okolicznych górach. Zaczęłyśmy 23 czerwca od wyprawy na Dział na wschód słońca, a 12 sierpnia świętowałyśmy 5-lecie naszego koła na Łopieniu.
Tegoroczną nowością były też bardzo smakowite warsztaty kulinarne, które przeprowadziła dla nas #Dobrachata.
Co roku jesteśmy obecne na dożynkach a to przeprowadzając warsztaty ekologiczne, promując zdrowe jedzenie: np.: świeżo wytłoczone oleje, fermentowaną herbatę z wierzbówki, podpiwek lub częstując domowymi ciastami.
Powstało też logo koła oraz zapadła decyzja, że naszym strojem będzie podkoszulek z logo koła, gdyż jak to powiedziała nasza koleżanka Maria Schejbal-Cytawa w wywiadzie dla Radia Kraków https://www.radiokrakow.pl/audycje/pejzaze-regionalne-audycja-z-dn-12022023
„Strój nie jest potrzebny do tego, żeby przeprowadzić warsztaty, napisać projekt, dostać grant.”